ERZ-VGAD560 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-VGAD560
DigiKey Part Number
10-ERZ-VGAD560TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VGAD560
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Energy
8.1J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
3750 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
45 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50 V
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
62 V