ERZ-V20R361
DigiKey Part Number
P7327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20R361
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 21.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Energy
255J
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V