ERZ-V20D911
DigiKey Part Number
P7237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D911
Description
VARISTOR 910V 7.5KA DISC 22.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 22.50mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
510J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 22.50mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V