EEV-TG2A331M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEV-TG2A331M |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 280mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEV-TG2A331M Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 400 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Voltage - Rated 100 V | Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C | Base Product Number |