EEU-FC1C470B
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1C470BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1C470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1C470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
113.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C