EEU-FC1C221BJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1C221BJ |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 360.8 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 117 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |