EEH-ZU1E681UV
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1E681UVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1E681UVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1E681UVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1E681UV
Description
CAP ALUMHYB 680UF 20% 25V SMD
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
795 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C