EEE-TK2A331AM
DigiKey Part Number
PCE4919TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4919CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4919DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TK2A331AM
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 280mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-TK2A331AM Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C