EEE-TG1E101P
DigiKey Part Number
PCE4058TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4058CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4058DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1E101P
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1E101P Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
128.1 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
197 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C