ECA-1CHG221B
DigiKey Part Number
10-ECA-1CHG221BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1CHG221BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CHG221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1CHG221B Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C