CB1A-R-M-12V
DigiKey Part Number
255-2171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1A-R-M-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
134 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
89.5 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC