6TPE330MA9EL
DigiKey Part Number
P123510TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123510CT-ND - Cut Tape (CT)
P123510DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPE330MA9EL
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6TPE330MA9EL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz