50SEK33M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 710
Datasheet
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 35mOhm 1000 Hrs @ 125°C
50SEK33M
DigiKey Part Number
P122631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SEK33M
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 50V TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
50SEK33M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
42.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C