20TQC33MYFD
DigiKey Part Number
P123530TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123530CT-ND - Cut Tape (CT)
P123530DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TQC33MYFD
Description
CAP TANT POLY 33UF 20V 2917
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
20TQC33MYFD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz