20TQC22MYFD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 6.245
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm @ 100kHz
20TQC22MYFD
DigiKey Part Number
P123529TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TQC22MYFD
Description
CAP TANT POLY 22UF 20V 2917
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20TQC22MYFD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz