TX2SA-48V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3471-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TX2SA-48V |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 48V |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TX2SA-48V Models |
Category | Termination Style Gull Wing |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 36 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 4.8 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 48VDC | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 220VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 60W | Coil Resistance 8.53 kOhms |
Coil Current 5.6 mA | Base Product Number |