TX2SA-24V
DigiKey Part Number
255-1036-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SA-24V Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
5.8 mA