TQ2SA-12V-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 61.354
Datasheet
Similar
In Stock: 185
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SA-12V-Z
DigiKey Part Number
255-TQ2SA-12V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TQ2SA-12V-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TQ2SA-12V-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-12V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 12V
EDA/CAD Models
TQ2SA-12V-Z Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA