SP4-L2-DC48V
DigiKey Part Number
255-3969-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP4-L2-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
7.7 kOhms
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Base Product Number
Coil Current
6.2 mA