SP4-DC32V
DigiKey Part Number
SP4-DC32V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP4-DC32V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 32V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 32VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
22.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
3.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
3.4 kOhms
Coil Current
9.4 mA