SP2-L2-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2839-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP2-L2-DC24V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Latching, Dual Coil |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Must Operate Voltage 16.8 VDC |
Packaging Box | Operate Time 30 ms |
Part Status Active | Release Time 30 ms |
Mounting Type | Operating Temperature -50°C ~ 60°C |
Coil Voltage | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Approval Agency CSA, UR, VDE |
Contact Rating (Current) 15 A | Relay Type |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Coil Resistance 1.92 kOhms |
Load - Max Switching 3750VA, 450W | Base Product Number |
Coil Current 12.5 mA |