CB1AHF-D-24V
DigiKey Part Number
CB1AHF-D-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AHF-D-24V
Description
CB RELAY 1 FORM A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
14 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Diode, Sealed - Flux Protection
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
320 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom