CA1A-12V-N-5
DigiKey Part Number
255-5268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA1A-12V-N-5
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
8 VDC
Must Release Voltage
0.6 VDC
Packaging
Bulk
Termination Style
Plug In
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
16VDC - Max