AGQ200A24Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 11.858
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
AGQ200A24Z
DigiKey Part Number
255-3358-2-ND - Tape & Reel (TR)
255-3358-1-ND - Cut Tape (CT)
255-3358-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGQ200A24Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AGQ200A24Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
37.5VA, 60W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
9.6 mA