OD8025-24LB
DigiKey Part Number
1053-1263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-24LB
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 26.0 CFM (0.728m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD8025-24LB Models
Category
Noise
23.0dB
Mfr
Power (Watts)
960 mW
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
26.0 CFM (0.728m³/min)
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C