OD1225-48HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1872-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-48HBIP68
Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
4.5 W
Box
Ingress Protection
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.341 lb (154.67 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
120.0 CFM (3.36m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 35°C