OD1225-24HSS
OD1225-24HSS
OD1225-24HSS
DigiKey Part Number
1053-1131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-24HSS
Description
FAN AXIAL 120X120MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Sealed Sleeve 87.0 CFM (2.44m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-24HSS Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.7dB(A)
Series
Power (Watts)
5.5 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Air Flow
87.0 CFM (2.44m³/min)
Current Rating (Amps)
0.320A
Static Pressure
0.180 in H2O (45.0 Pa)