OD1225-12HBIP68
OD1225-12HBIP68
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD1225-12HBIP68
DigiKey Part Number
1053-1863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-12HBIP68
Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
42.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
5.4 W
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.00mm
Air Flow
120.0 CFM (3.36m³/min)
Current Rating (Amps)
0.450A
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 35°C