OA80EC-UR-1WBXC
DigiKey Part Number
1053-OA80EC-UR-1WBXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA80EC-UR-1WBXC
Description
EC FAN 80X38MM 85-265VAC 60CFM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 110/220VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 60.0 CFM (1.68m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA80EC-UR-1WBXC Models
Category
Noise
50.0dB
Power (Watts)
6.30W
Series
RPM
4500 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
110/220VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.397 lb (180.08 g)
Width
38.00mm
Voltage Range
85 ~ 265VAC
Air Flow
60.0 CFM (1.68m³/min)
Static Pressure
0.500 in H2O (124.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C