OA80AP-11-1WB
OA80AP-11-1WB
Harsh Environment Fans
OA80AP-11-1WB
DigiKey Part Number
1053-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA80AP-11-1WB
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA80AP-11-1WB Models
Category
Noise
36.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
9.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.120A
Width
38.00mm
Voltage Range
103 ~ 126VAC
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C