OA60EC-UR-1WBIP68A
DigiKey Part Number
1053-1810-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA60EC-UR-1WBIP68A
Description
FAN EC 60X25MM 95-264VAC IP68 AT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 95 ~ 264VAC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.5 CFM (0.546m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA60EC-UR-1WBIP68A Models
Category
Noise
31.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
2.40W
Series
RPM
3950 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
95 ~ 264VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
ATEX, CE, cURus, UR
Width
25.00mm
Weight
0.133 lb (60.33 g)
Air Flow
19.5 CFM (0.546m³/min)
Current Rating (Amps)
0.050A
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C