OA60AP-11-1WB
OA60AP-11-1WB
OA60AP-11-1WB
DigiKey Part Number
1053-1076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA60AP-11-1WB
Description
FAN AXIAL 60X30MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 60mm L x 60mm H Ball 11.0 CFM (0.308m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA60AP-11-1WB Models
Category
Noise
28.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
4.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.325 lb (147.42 g)
Width
30.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
11.0 CFM (0.308m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C