SZBZX84C51LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 5.834
Datasheet
Zener Diode 51 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C51LT1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C51LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C51LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C51LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C51LT1G
Description
DIODE ZENER 51V 250MW SOT23-3
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SZBZX84C51LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms