SZBZX84C18ET1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 2.301
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 454
Datasheet
In Stock: 170
In Stock: 5.960
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 18 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C18ET1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C18ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C18ET1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C18ET1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C18ET1G
Description
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C18ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V