SZBZX84C15LT3G
DigiKey Part Number
SZBZX84C15LT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C15LT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C15LT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C15LT3G
Description
DIODE ZENER 15V 250MW SOT23-3
Detailed Description
Zener Diode 15 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C15LT3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V