SZBZX84C12ET3G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C12ET3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C12ET3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C12ET3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C12ET3G
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SOT23-3
Detailed Description
Zener Diode 12 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C12ET3G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms