RB521S30T5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 306.752
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Diodes Incorporated
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Infineon Technologies
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 558
Diode 30 V 200mA Surface Mount SOD-523
RB521S30T5G
DigiKey Part Number
RB521S30T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB521S30T5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
RB521S30T5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB521S30T5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB521S30T5G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 200 mA