NVMFS040N10MCLT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFS040N10MCLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFS040N10MCLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFS040N10MCLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFS040N10MCLT1G
Description
PTNG 100V LL SO8FL
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 6.5A (Ta), 21A (Tc) 3.5W (Ta), 36W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NVMFS040N10MCLT1G Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.3 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
500 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3.5W (Ta), 36W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
38mOhm @ 5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 26µA