NTMFS4D2N10MDT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTMFS4D2N10MDT1G |
Description | N-CHANNEL SHIELDED GATE POWERTRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 16.4A (Ta), 113A (Tc) 2.8W (Ta), 132W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 239µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 132W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 46A, 10V | Base Product Number |