NTMFS1D15N03CGT1G
DigiKey Part Number
488-NTMFS1D15N03CGT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFS1D15N03CGT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFS1D15N03CGT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS1D15N03CGT1G
Description
MOSFET N-CH 30V 43A/245A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 43A (Ta), 245A (Tc) 3.8W (Ta), 124W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 160µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7300 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 124W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.15mOhm @ 20A, 10V