NTHL099N60S5
DigiKey Part Number
488-NTHL099N60S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL099N60S5
Description
NTHL099N60S5
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 33A (Tc) 184W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 13.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
184W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V