NST65010MW6T1G
DigiKey Part Number
NST65010MW6T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NST65010MW6T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NST65010MW6T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NST65010MW6T1G
Description
TRANS 2PNP 65V 100MA SC88/SC70
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor Array 2 PNP (Dual) 65V 100mA 100MHz 380mW Surface Mount SC-88/SC70-6/SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NST65010MW6T1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
220 @ 2mA, 5V
Manufacturer
onsemi
Power - Max
380mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
2 PNP (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
65V
Supplier Device Package
SC-88/SC70-6/SOT-363
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
650mV @ 5mA, 100mA