NSS40201LT1G
DigiKey Part Number
NSS40201LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS40201LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS40201LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS40201LT1G
Description
TRANS NPN 40V 2A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 40 V 2 A 150MHz 460 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSS40201LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
460 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
150MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
115mV @ 200mA, 2A