NSS1C201LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 30
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 110MHz 490 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
NSS1C201LT1G
DigiKey Part Number
NSS1C201LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS1C201LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS1C201LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS1C201LT1G
Description
TRANS NPN 100V 2A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NSS1C201LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
490 mW
Frequency - Transition
110MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 200mA, 2A