NSS1C200LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSS1C200LT1G |
Description | TRANS PNP 100V 2A SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 120MHz 490 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NSS1C200LT1G Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 50mA, 2V |
Mfr | Power - Max 490 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 120MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100 V | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 200mA, 2A | Base Product Number |