NSR20F30NXT5G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSR20F30NXT5G |
Description | DIODE SCHOTTKY 30V 2A 2DSN |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 30 V 2A Surface Mount 2-DSN (1.6x.80) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NSR20F30NXT5G Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 30 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package 2-DSN (1.6x.80) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 2 A |