NCV8752BMX18TCG
DigiKey Part Number
488-NCV8752BMX18TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8752BMX18TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8752BMX18TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8752BMX18TCG
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 6-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-XDFN (1.5x1.5)
EDA/CAD Models
NCV8752BMX18TCG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Control Features
Enable, Power Good
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V