NCV8730BMTW1500TBG-S
DigiKey Part Number
488-NCV8730BMTW1500TBG-STR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8730BMTW1500TBG-SCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8730BMTW1500TBG-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8730BMTW1500TBG-S
Description
NCP730 WDFNW6 15V0 FOR STELLANTI
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WDFNW (2x2)
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
450 µA
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
38V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage Dropout (Max)
0.29V @ 150mA, 0.48V @ 150mA