NCV8705ML33TCG
DigiKey Part Number
488-NCV8705ML33TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8705ML33TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8705ML33TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8705ML33TCG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-DFNW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-DFNW (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8705ML33TCG Models
Category
Current - Supply (Max)
260 µA
Mfr
PSRR
73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA