NCV78L12ABDR2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV78L12ABDR2G |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV78L12ABDR2G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA |
Mfr | PSRR 42dB (120Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 35V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Supplier Device Package 8-SOIC |